16 липня 2024 року відбулася робоча зустріч представників Профспілки з членом НКРЕКП Русланом Кайдашем.
У зустрічі взяли участь Голова НПЕУ Сергій Лісін та голови обласних профспілкових організацій НПЕУ: АТ «ЖИТОМИРОБЛЕНЕРГО» Дмитро Чудновець, ПРАТ «КІРОВОГРАДОБЛЕНЕРГО» Інна Лощініна, ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО» Микола Голуб.
Представники Профспілки надали до Комісії своє звернення та обговорили деталі.
Предметом обговорення під час цієї зустрічі було питання необхідності термінового перегляду витрат на оплату праці в структурі тарифів на розподіл електричної енергії для Операторів систем розподілу (ОСР) п’яти компаній: АТ «ХЕРСОНОБЛЕНЕРГО», АТ «ЖИТОМИРОБЛЕНЕРГО», АТ «ЧЕРНІВЦІОБЛЕНЕРГО», ПРАТ «КІРОВОГРАДОБЛЕНЕРГО», ПРАТ «РІВНЕОБЛЕНЕРГО».
Як вже неодноразово зазначала профспілка, для зазначених ОСР протягом двох останніх років не переглядаються тарифи на послуги з розподілу електричної енергії.
Як зазначила Інна Лощініна, трудовий колектив ПРАТ «КІРОВОГРАДОБЛЕНЕРГО» з гідністю тримає енергетичний фронт, має штат висококваліфікованих спеціалістів, але компанія не має змоги достойно оплачувати їх працю через не прийняті тарифи.
«Збиткові тарифи на розподіл електричної енергії, які діють для ПрАТ «Кіровоградобленерго», складають пряму загрозу функціонуванню енергетичного комплексу та, як наслідок, життєдіяльності Кіровоградської області в цілому. Дефіцит бюджету компанії щоденно зростає та в найближчі місяці змусить перевести більшість персоналу у вимушений простій, що призведе до втрати кваліфікованого персоналу», – зазначила вона.
Енергетики Житомирщини мають ті самі проблеми. Голова Профспілкової організації Товариства Дмитро Чудновець наголосив на тому, що чинні тарифи на послуги з розподілу електричної енергії, які були встановлені з 01.01.2024 року є економічно необґрунтованими та збитковими для Товариства. На відміну від більшості ОСР України, стаття «Прибуток» у структурі тарифу для Товариства була визначена на нульовому рівні (було встановлено нульовою рентабельністю), а дефіцит такого тарифу становить 13,68% від рівня структури.
«Такий регуляторний підхід НКРЕКП вже другий рік поспіль чинить значний дестабілізаційний та навіть катастрофічний вплив на АТ «ЖИТОМИРОБЛЕНЕРГО», як на підприємство критичної інфраструктури, та призводить до неможливості забезпечити навіть найпріоритетніші напрямки операційних витрат, як то:
– Повноцінне фінансування фонду оплати праці, що призвело до того, що середня заробітна плата працівників Товариства нижча, ніж у решти ОСР. Як наслідок, дефіцит кадрів Товариства сягає понад 20%;
– Придбання електричної енергії з метою компенсації ТВЕ;
– Розрахунки з НЕК «УКРЕНЕРГО» за надані послуги з передачі електричної енергії та з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління;
– Фінансування заходів інвестиційної програми (ІП) Товариства
– Фінансування ремонтної програми, зокрема аварійно-відновлювальних робіт тощо.
Голова ОПО НПЕУ ПрАТ «Рівнеобленерго» Микола Голуб додав: «В нас є затверджені витрати на 2024 рік, в тому числі й фонд оплати праці. Але тариф який діє сьогодні, не дає змоги зібрати належні грошові кошти зі споживачів та забезпечити вже затверджений рівень заробітної плати у Товаристві. Недофінансування фонду оплати праці по компанії становить понад 38,5 млн грн. За прогнозами на 2024 рік, дефіцит коштів складе понад 452 млн грн. Відповідно у ПрАТ «Рівнеобленерго» відсутні фінансові можливості забезпечувати належний рівень заробітної плати своїм працівникам».
Голова Профспілки Сергій Лісін запропонував Комісії окреслити реальні перспективи розв’язання наболілої проблеми, зважаючи на термін її існування.
Член НКРЕКП Руслан Кайдаш зазначив, що питання, через яке представники Профспілки прибули до НКРЕКП є не тільки відомим для Комісії, але й перебуває під постійним її контролем. А саме факт не схвалення розрахованих Департаментом проектів рішень, щодо перегляду тарифів для зазначених компаній, є предметом колегіального голосування членів Комісії, яке має набрати принаймні чотири голоси членів Комісії.
Руслан Юрійович запевнив, що питання оплати праці енергетиків, яке залежить від рішення НКРЕКП було і буде пріоритетним для розгляду Комісії. «Ми опрацьовуємо деталі, та запевняю, що це рішення буде виноситись на розгляд Комісії до тих пір, допоки воно не буде вирішене».
Відповідаючи на питання про наявність фактичної заборгованості з оплати праці по цих компаніях, Руслан Кайдаш зазначив, що усі кошти, які компанії недоотримали за останні два роки, будуть обов’язково компенсовані, поступово, протягом наступних переглядів тарифів.